Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Community Server vs. Invision Power Board & vBulletin

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Mitsaras. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 30-01-2007, 00:59. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-11-2006, 20:07 21346

    Community Server vs. Invision Power Board & vBulletin

    Λυπάμαι που το λέω, αλλά ο community server είναι αρκετά πίσω σε σχέση με PHP λύσεις όπως το Invision Power Board & vBulletin.

    Κάποτε (πριν 2-3 χρόνια) είχα θέσει ως στόχο να δημιουργήσω ένα προσωπικό project, ένα forum για ASP.net το οποίο θα ήταν στο επίπεδο των δυνατοτήτων των παραπάνω λύσεων, με όλα τα πλεονεκτήματα της ASP.net. Δυστυχώς, δε βρήκα ποτέ το χρόνο για να το ολοκληρώσω.
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  29-11-2006, 01:18 21356 σε απάντηση της 21346

    Απ: Community Server vs. Invision Power Board & vBulletin

     Mitsaras wrote:
    Λυπάμαι που το λέω, αλλά ο community server είναι αρκετά πίσω σε σχέση με PHP λύσεις όπως το Invision Power Board & vBulletin.

    Κάποτε (πριν 2-3 χρόνια) είχα θέσει ως στόχο να δημιουργήσω ένα προσωπικό project, ένα forum για ASP.net το οποίο θα ήταν στο επίπεδο των δυνατοτήτων των παραπάνω λύσεων, με όλα τα πλεονεκτήματα της ASP.net. Δυστυχώς, δε βρήκα ποτέ το χρόνο για να το ολοκληρώσω.

    Νομίζω ότι έχεις άδικο εδώ.

    Ο Community Server δεν είναι απλώς ένα forum, είναι ένα ολόκληρο framework, που έρχεται μαζί με Blogs, Photo gallery και File gallery και έχει ένα ολόκληρο framework, από components και control που γίνεται power up. Τα Power Board & vBulletin είναι "μόνο" forums. Δεν διαθέτουν framework, δεν κάνουν scaling, και όταν μιλάμε για mods, μιλάμε για code injection επάνω στον αρχικό πηγαίο κώδικα του συστήματος.

    Συγκρίνεις ταυτόχρονα 2 εμπορικά προιόντα, με ένα open source προιόν... Νομίζω ότι η σύγκριση τα επίπεδα είναι άνιση - και τεχνολογικά, και αρχιτεκτονικά, και σε επίπεδο εμπειρίας που προσφέρουν στον τελικό χρήστη.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  29-11-2006, 01:44 21359 σε απάντηση της 21356

    Απ: Community Server vs. Invision Power Board & vBulletin

    Δε συνηθίζω να υποστηρίζω λύσεις που βασίζονται στο μοντέλο LAMP (και πιο συγκεκριμένα στην ανοργάνωτη PHP και την επικίνδυνη MySql), για λόγους που έχουμε ξανασυζητήσει.

    Ας δούμε τα σημεία που παραθέτεις όμως:
    Η δωρεάν έκδοση του Community Server, δε νομίζω ότι αποτελεί ρεαλιστική λύση, μια και, απ' ότι βλέπω, υπολείπεται ορισμένων σημαντικών λειτουργιών, και έχει περιοριστικό licensing. Ακόμα και το phpBB 2.0 τα πάει καλύτερα σε αυτόν τον τομέα.

    Από πλευράς αρχιτεκτονικής & scalability... κατά ένα μεγάλο μέρος η σύγκριση ανάγεται σε σύγκριση ASP.net & PHP, και τα ουσιαστικά πλεονεκτήματα της PHP είναι ελάχιστα. Ωστόσο, το vBulletin και το IPB υλοποιούν αρκετά αποτελεσματικό caching, και σε συνδυασμό με κάποια σοβαρότερη της MySql βάση, μπορούν να επιτύχουν αξιόλογα αποτελέσματα στον τομέα του scalability (υπάρχουν site που το αποδεικνύουν). Ομολογώ ότι δε γνωρίζω αν στην PHP υφίσταται καν η έννοια web-farm!

    Σε ότι αφορά τα mods, τουλάχιστον το vBulletin που έτυχε να εγκαταστήσω υποστηρίζει installers/uninstallers για αυτά, λειτουργεί με την έννοια του event hook και όχι με την εισαγωγή κώδικα (αυτό είναι φαινόμενο του phpBB). Διάφορα plugins τα οποία προσφέρουν τις δυνατότητες του community που αναφέρεις (blogs, galleries κλπ) είναι διαθέσιμα, είτε commercial, είτε free.
    Ομολογώ ότι δε χρειάστηκε να πειράξω ούτε μια γραμμή κώδικα για να (απ)εγκαταστήσω plugins & mods.


    Τέλος, δε μπορώ παρά να διαφωνήσω στο επίπεδο της εμπειρίας στον τελικό χρήστη. Αν ήταν να επιλέξω σε αυτόν τον τομέα, ο community server δε θα ήταν η πρώτη μου επιλογή (αλλά από την άλλη, σε custom web application φτιαγμένο σε ASP.net, με τίποτα δε θα πρόσφερα non-ASP.net λύση).

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  29-11-2006, 08:41 21363 σε απάντηση της 21356

    Απ: Community Server vs. Invision Power Board & vBulletin

    Scalability και PHP στην ίδια πρόταση! Χμμμ... Η μόνη περίπτωση για να τη συντάξεις είναι να βάλεις το "δεν" μπροστά από το "scalability " καθώς η single threaded PHP δεν αφήνει και πολλά περιθώρια για scaling
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  29-11-2006, 20:19 21402 σε απάντηση της 21356

    Απ: Community Server vs. Invision Power Board & vBulletin

     Mitsaras wrote:
    Ας δούμε τα σημεία που παραθέτεις όμως:
    Η δωρεάν έκδοση του Community Server, δε νομίζω ότι αποτελεί ρεαλιστική λύση, μια και, απ' ότι βλέπω, υπολείπεται ορισμένων σημαντικών λειτουργιών, και έχει περιοριστικό licensing. Ακόμα και το phpBB 2.0 τα πάει καλύτερα σε αυτόν τον τομέα.

    Επειδή έτυχε να είμαι πρόσφατα σε ομάδα που έκανε evaluation community platforms για μεγάλο ISP της χώρας μας, και ο Community Server ήταν καθαρά πρώτος και με διαφορά, σαν πιο πλήρης και λύση που μπορεί να έχει κάποιος out-of-the-box, και σε σύγκριση και με τεράστιες πλατφόρμες όπως το myspace.com,  θα ήθελα να μου διευκρίνηζες περισσότερο, το αόριστο "υπολείπεται ορισμένων σημαντικών λειτουργιών", και που ξέρεις μπορεί να τα δεις στην επόμενη έκδοσή του! Smile

    Σχετικά με το licensing, θεωρείς ότι είναι περιοριστικό ότι για να έχεις support από την εταιρεία, ή για να χρησιμοποιήσεις τα "μη open source" components του community server, πρέπει να αγοράσεις άδεια;

     Mitsaras wrote:
    Από πλευράς αρχιτεκτονικής & scalability... κατά ένα μεγάλο μέρος η σύγκριση ανάγεται σε σύγκριση ASP.net & PHP, και τα ουσιαστικά πλεονεκτήματα της PHP είναι ελάχιστα. Ωστόσο, το vBulletin και το IPB υλοποιούν αρκετά αποτελεσματικό caching, και σε συνδυασμό με κάποια σοβαρότερη της MySql βάση, μπορούν να επιτύχουν αξιόλογα αποτελέσματα στον τομέα του scalability (υπάρχουν site που το αποδεικνύουν). Ομολογώ ότι δε γνωρίζω αν στην PHP υφίσταται καν η έννοια web-farm!

    Έννοια του web farm μπορεί να υπάρξει σε php web applications, αλλά δεν είναι μέσα στην web εφαρμογή, και θα πρέπει ο router που μοιράζει την κίνηση στο farm να εξασφαλίσει ότι τα requests από μία IP πηγαίνουν όλα στο ίδιο μηχάνιμα.

     Mitsaras wrote:
    Τέλος, δε μπορώ παρά να διαφωνήσω στο επίπεδο της εμπειρίας στον τελικό χρήστη. Αν ήταν να επιλέξω σε αυτόν τον τομέα, ο community server δε θα ήταν η πρώτη μου επιλογή (αλλά από την άλλη, σε custom web application φτιαγμένο σε ASP.net, με τίποτα δε θα πρόσφερα non-ASP.net λύση).

    Πάλι, θα ήθελα την βοήθειά σου. Επειδή "έβαλα" πολλά από τα καινούργια χαρακτηριστικά στην έκδοση v2.x του Community Server, ίσως αν μπορέσεις να απαριθμίσεις αυτά που κάνουν απαράδεκτο τον Community Server για τον τελικό χρήστη, είτε γιατί είναι σχεδιασμένα λάθος, είτε γιατί λείπουν τελείως, ίσως να τα δεις στην επόμενη έκδοση 3.x του Community Server που αναμένεται την άνοιξη του 2007. Smile

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  29-11-2006, 21:34 21407 σε απάντηση της 21402

    Απ: Community Server vs. Invision Power Board & vBulletin

    Όταν έκανα λόγο για έλλειψη των σημαντικών λειτουργιών, αναφερόμουν σε αυτήν τη σελίδα: http://communityserver.org/i/licensematrix.aspx. Το περιοριστικό του licensing, αφορά την free έκδοση, και έχει να κάνει με τον περιορισμό των διαφημίσεων και της δυνατότητας commercial χρήσης του προϊόντος, και η έλλειψη "βασικών" λειτουργιών αφορά το banning ή και τη δημιουργία RSS feeds (ακόμα και για την Pro έκδοση). Δηλαδή, είναι σαφής όχι μόνο ο non-commercial προορισμός του, αλλά θα τολμούσα να πω και... non-production. Εξ' αυτού του λόγου και το συμπέρασμα ότι η free λύση δεν είναι ρεαλιστική.


    Περί του PHP web farm: Κάτι τέτοιο είχα κι εγώ στο μυαλό μου για το πως θα μπορούσε να υλοποιηθεί. Χρησιμοποιώντας ένα extra layer για ανακατεύθυνση των requests, αλλά ήδη αρχίζουν να δυσκολεύουν τα πράγματα στο maintainability. Ωστόσο, site όπως το www.notebookforums.com τα οποία λειτουργούν βασισμένα στο vBulletin, φαίνεται να μην έχουν πρόβλημα ταχύτητας, ακόμα και με... 981 χρήστες ταυτόχρονα (όπως το βλέπω τώρα, με χρονικό πλαίσιο μάλλον 15 λεπτών από το τελευταίο request, που είναι το default του vBulletin). Αγνοώ το πώς μπορεί να το πέτυχαν (αν υλοποιούν κάποιο balancing δηλαδή, ή είναι απλώς ένας φτωχός και μόνος web server), αλλά το site είναι ταχύτατο.

    Δεν είπα ότι είναι απαράδεκτος (απεναντίας, έχω δει τρις χειρότερα web applications μεγάλου μεγέθους), απλώς είναι κάποια features τα οποία δεν υφίστανται, και τα οποία μπορείς να βρεις στο vB για παράδειγμα, όπως το user infraction/warning σύστημα, ένα σύστημα user reputation, multi-quoting και AJAX posting, και άλλα τα οποία μου διαφεύγουν αυτήν τη στιγμή.


    Να πάρει, πως βρέθηκα πάλι να υποστηρίζω LAMP λύσεις; :)

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  29-11-2006, 22:59 21410 σε απάντηση της 21402

    Απ: Community Server vs. Invision Power Board & vBulletin

     Mitsaras wrote:
    Όταν έκανα λόγο για έλλειψη των σημαντικών λειτουργιών, αναφερόμουν σε αυτήν τη σελίδα: http://communityserver.org/i/licensematrix.aspx. Το περιοριστικό του licensing, αφορά την free έκδοση, και έχει να κάνει με τον περιορισμό των διαφημίσεων και της δυνατότητας commercial χρήσης του προϊόντος, και η έλλειψη "βασικών" λειτουργιών αφορά το banning ή και τη δημιουργία RSS feeds (ακόμα και για την Pro έκδοση). Δηλαδή, είναι σαφής όχι μόνο ο non-commercial προορισμός του, αλλά θα τολμούσα να πω και... non-production. Εξ' αυτού του λόγου και το συμπέρασμα ότι η free λύση δεν είναι ρεαλιστική.

    Κοίταξε, το dNZ, είναι στην κατηγορία των free - δεν έχουμε διαφημίσεις και ο σκοπός μας δεν είναι commercial. Δεν νομίζω ότι υποφέρουμε από κάποιον από τους περιορισμούς. Από την άλλη μεριά RSS feeds? Από την έκδοση v1.1 που τρέχουμε εμείς υπάρχουν RSS Feeds intergraded σε κάθε forum, και στην έκδοση 2 σε κάθε thread! Αν βάλεις ότι η έκδοση που τρέχουμε εμείς είναι και έναμιση χρόνο παλία - μην συγκρίνεις με αυτά που βλέπεις εδώ. Τα vBulletin και το Invision Power Board ακολούθησαν σε αυτά τα χαρακτηριστικά. Μην πω ότι το phpBB v3, πήγε πίσω το project για να μπορέσει να κάνει match τα χαρακτηριστικά του CS v2.0.

     Mitsaras wrote:
    Δεν είπα ότι είναι απαράδεκτος (απεναντίας, έχω δει τρις χειρότερα web applications μεγάλου μεγέθους), απλώς είναι κάποια features τα οποία δεν υφίστανται, και τα οποία μπορείς να βρεις στο vB για παράδειγμα, όπως το user infraction/warning σύστημα, ένα σύστημα user reputation, multi-quoting και AJAX posting, και άλλα τα οποία μου διαφεύγουν αυτήν τη στιγμή.

    Ξαναλέω, μην κρίνεις με αυτά που βλέπεις εδώ. Φυσικά και υπάρχει reputation system - δεν είναι ενεργοποιημένο σε εμάς, τα Invsion Power Board και vBulltetin μόνο με add-ins μπορούν να συγκριθούν με το warning συστημα της έκδοσης 1.x του Community server, multi quoting δεν υπάρχει, και όσο για το Ajax, ξανά ο CS ήταν το πρώτο community framework που είχε τέτοια χαρακτηριστικά.

    Ασχολούμε με communities, BBS και forums, πάνω από 10 χρόνια, έχω τουλάχιστον ένα deployment σε όλες τις μηχανές που υπάρχουν, και πίστεψέ σε τεχνολογία Web δεν υπάρχει καλύτερο.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  25-01-2007, 15:21 24034 σε απάντηση της 21410

    Απ: Community Server vs. Invision Power Board & vBulletin

    Καλησπερα σας, συγχαρητηρια για το ομορφο site σας!

    Ξεθαβω ενα παλιο θεμα,δεν ηθελα να ανοιξω καινουριο thread.Smile

    Αυτη τη στιγμη εχω ενα forum βασισμενο σε vbulletin με 1.000+ μελη και 46.000 μηνυματα.Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το γυρισω σε Community Server και να δημιουργησω το site μου εξ αρχης.

    Θα ηθελα να ρωτησω εαν γινεται να μεταφερθουν απο τη βαση δεδομενων οι χρηστες,τα threads,τα posts, και διαφορα αλλα στοιχεια μικροτερης σημασιας στη βαση δεδομενων του Community Server.

    Δεν εχω ιδεα απο προγραμματισμο σε asp, μην με πλακωσετε σε τιποτα τρελες ορολογιες!Big Smile

    Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
    www.myxbox.gr
  •  30-01-2007, 00:59 24238 σε απάντηση της 24034

    Απ: Community Server vs. Invision Power Board & vBulletin

    Για κάποιο λόγο δεν είχα δει το μήνυμά σου νωρίτερα.

    Ναι, είναι δυνατόν να μεταφέρεις τα δεδομένα σου (threads και posts) καθώς και τα δεδομένα των χρηστών του forum σου στο Community Server.

    Υπάρχει ένα project που θα μπορούσε να βοηθήσει αυτό το εγχείρημα, το Migrator Project του CSMVPs.com, αλλά δεν είναι μια ολοκληρωτική λύση για το πρόβλημα της δικής σου περίπτωσης και σίγουρα θα απαιτήσει κάποιον προγραμματιστή με γνώσεις επάνω σε ASP.NET και μια σχετική εμπειρία στο Community Server, για να κάνει μια τέτοια μεταφορά δεδομένων.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems